Zmiękczanie wody w domu

Któż z nas nie ma lub nie miał w przeszłości do czynienia z twardą wodą w instalacji? Skutki gospodarowania taką wodą niestety bywają bardzo kosztowne. Zepsute sprzęty spowodowane odkładaniem się nalotu z kamienia, ciągłe awarie pralki, zmywarki, kawiarki oraz ta najgorsza – awaria wymiennika ciepła w ogrzewaczu wody. Jak poradzić sobie z twardą wodą w domu?

Jak skutecznie walczyć z twardą wodą?

zmiękczacze wodyTwarda woda nie jest jedynie problemem kosmetycznym. Widoczne na umywalce lub w kabinie prysznicowej zacieki i naloty z kamienia to najmniejszy problem, jaki spotyka użytkowników wody o zbyt wysokiej zawartości wapnia i magnezu. Osad z kamienia gromadzi się w bateriach, przez co stopniowo zmniejsza się wypływający z nich strumień. Na szczęście regularne czyszczenie załatwia problem. Osadu w czajniku również pozbędziemy się domowymi sposobami. Możemy równie dobrze zainwestować w dzbanek filtrujący, który dzięki odpowiedniemu wkładowi będzie zmiękczał wodę. Tak przygotowaną wodę warto użyć nie tylko w czajniku, ale i w ekspresie do kawy, którego delikatne przewody są bardzo wrażliwe na twardą wodę. Do prania warto dodawać specjalnie przeznaczone do tego preparaty, które mają za zadanie chronić grzałkę pralki przed obrastaniem kamieniem. Specjalną sól używamy natomiast w zmywarce. Największym problemem może okazać się jednak wymiennik ciepła w przepływowym podgrzewaczu wody. Grzałka ta jest bardzo wrażliwa na odkładanie się w niej kamienia kotłowego, ten z kolei jest bardzo trudny do usunięcia. W praktyce konieczne jest regularne odkamienianie instalacji specjalnymi środkami, które i tak po kilku takich próbach spowodują awarię grzałki (ta po jakimś czasie pęka). Jedynym rozwiązaniem są zmiękczacze wody. Instalacja takiego urządzenia w miejscu wejścia instalacji wodnej do budynku zapewni nam miękką wodę o korzystnych parametrach w całym domu. Zmiękczacze wody to jednorazowy koszt 2500 – 3000 złotych. Koszty eksploatacji to około 20 złotych miesięcznie na sól tabletkową.

Czy zmiękczanie wody za pomocą centralnego zmiękczacza jest opłacalne? Podliczając wszystkie koszty, jakie jesteśmy zmuszeni ponosić na środki ochronne dla naszych urządzeń, wszelkie chemikalia i odkamieniacze, inwestycja ta zdecydowanie się opłaca. Wydatek zwróci się bardzo szybko, a wszystkie widoczne i niewidoczne skutki działania twardej wody znikną z naszego domu na zawsze.

Scroll to Top