Wymiana srebrnej plomby na białą

Jeszcze kilka lat temu standardem w gabinetach stomatologicznych było zakładanie srebrnych plomb w miejscach ubytków. Niestety tego typu materiał nie prezentuje się zbyt estetycznie i przy otwartych ustach wydaje się, że dana osoba zmaga się z próchnicą (mimo wyleczonych zębów). Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób postanawia wymienić stare srebrne plomby na białe. 

Wysokiej jakości biała plomba 

plomba białaObecnie zdecydowana większość gabinetów dentystycznych proponuje obsługiwanym pacjentom nowoczesne i trwałe plomby w kolorze białym, które są estetyczne i doskonale maskują wszelkie ubytki w uzębieniu. W gabinetach można zgłosić się na wymianę starej plomby – dentysta usunie ją przy użyciu odpowiednich narzędzi i dokładnie oczyści miejsce ubytku. Tak naprawdę plomba biała powinna być już standardem stosowanym w stomatologii. Okazuje się jednak, że w niektórych gabinetach wciąż wykorzystuje się srebrne plomby – wynika to głównie ze stosunkowo niskiej ceny tego typu materiału. A w końcu dla niektórych pacjentów ważniejsze jest zdrowie niż efekt estetyczny i dlatego wolą postawić na tańsze opcje. Srebrne plomby są wciąż stosowane w wielu gabinetach działających w ramach umowy z NFZ. Klienci co prawda nie płaca za leczenie, ale musza liczyć się m.in. z zastosowaniem niższej jakości materiałów. Warto jednak przemyśleć czy nie lepiej zdecydować się na białe wypełnienie, które przecież powinno wytrzymać na zębach przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat.

Tak więc jest to inwestycja niemal na całe życie – pod warunkiem, że stomatolog używa faktycznie wysokiej jakości materiały wypełniającego ubytki oraz doskonale zna się na świadczonych usługach. Warto więc wcześniej zapoznać się z opiniami dotychczasowych pacjentów i sprawdzić czy przypadkiem plomby nie wypadają, co niestety również się zdarza.

Scroll to Top