Rodzaje silników elektrycznych

Stojan silnika elektrycznego prądu stałego zapewnia stałe pole magnetyczne. Armatura będąca obracającą się częścią tego silnika jest złożoną cewka, zasilaną prądem stałym. Kiedy prąd płynie do cewki twornika, siła elektromagnetyczna indukuje się w silniku prądu stałego i cewka zaczyna się obracać.

Zasada działania silników elektrycznych prądu stałego

silniki elektryczne 24vKiedy cewka zaczyna się obracać, pierścienie komutatora łączą się ze źródłem prądu stałego o przeciwnej polaryzacji, dzięki czemu elektryczność z cewek armatury zawsze płynie w kierunku oddzielnej strony cewki armatury. Szczotki komutatora są zazwyczaj sprężynowe i służą do zasilania silnika. Silniki prądu stałego z magnesami trwałymi są szeroko stosowane w małych urządzeniach silnikowych i aplikacjach. Elektromagnetyczne silniki prądu stałego są szeroko stosowane w dużych aplikacjach przemysłowych. Cewka pola elektromagnesu jest również zasilana przez to samo źródło prądu stałego, co zasilanie twornika. Zazwyczaj uzwojenie pola jest podłączone do uzwojenia twornika silników prądu stałego na dwa różne sposoby, takie jak połączenie równoległe lub połączenie szeregowe. Te równoległe i szeregowe połączenia tworzą dwa różne typy wewnętrznych konstrukcji silnika. W porównaniu z silnikami z uzwojeniem szeregowym, silniki elektryczne 24v prądu stałego z uzwojeniem bocznikowym mają niski moment rozruchowy.

Prędkość obrotowa silników bocznikowych jest stała, ale po dodaniu obciążenia prędkość obrotowa ulega zmniejszeniu. Silnik prądu stałego jest również używany jako silnik uniwersalny, który ma potencjał do pracy zarówno na prąd zmienny jak i stały. Zazwyczaj te rodzaje silników uniwersalnych są wykorzystywane do wielu zastosowań domowych, takich jak przenośne wiertarki, miksery i odkurzacze.

Scroll to Top