Warning: Undefined variable $is_cron in /home/srv18160/domains/kujawskibp.pl/public_html/wp-content/plugins/resmushit-image-optimizer/classes/Controller/ProcessController.php on line 42
Przetwarzanie gałęzi na tartaku – Kujawski blog podróżniczy – wyjątkowe miejsce dla obieżyświatów

Przetwarzanie gałęzi na tartaku

W tartakach proces pozyskiwania drewna nie może się obyć bez odpadu w postaci gałęzi. Każde w końcu drzewo posiada gałęzie, ale nie przerabia się ich już na belki i deski ze względu na ich małe przekroje. Po prostu się je obcina i rozdrabnia, aby mogły służyć jako nawóz dla ściółki leśnej lub po prostu jako kompost.

Rębaki z podajnikami do gałęzi

rębak z podajnikiemNajlepiej jest gałęzie rozdrobnić i to na najmniejsze elementy jakie się da. Ciężko jest to tak naprawdę zrobić ręcznie, ponieważ zajmuje to zbyt dużo pracy. Trzeba by było po centymetrze obcinać każdą gałąź, a to stało by się syzyfową pracą. Na szczęście istnieją urządzenia, które bardzo szybko zrobią to za nas w sposób automatyczny. Takim urządzeniem jest rębak z podajnikiem do rozdrabniania gałęzi, za pomocą którego wykonamy tą czynność błyskawicznie. Wewnętrzny mechanizm rębaka tnie gałęzie na małe kawałki, które podaje się do niego przy pomocy odpowiedniego podajnika. Rębak sam wciąga gałęzie w mechanizm gdy tylko pierwszy kawałek gałęzi zostanie do niego podany. Trzeba przy tym bardzo uważać, aby nie zaczepić się gdzieś rękawem, ponieważ rębak wciąga gałęzie z bardzo duża siłą i mogłoby nam wciągnąć wtedy rękę. To bardzo niebezpieczna sytuacja, której może zapobiec tylko właściwa uwaga podczas wykonywanych prac. Rębak wyrzuca z siebie porąbane gałęzie z bardzo duża siłą, dzięki czemu można je od razu wrzucać na jakiś pojazd załadowczy, aby przewieźć je w inne miejsce.

Rębaki w tartakach stosuje się już od bardzo dawna. Kiedyś gałęzie się po prostu paliło, ale dzisiaj jest to zabronione i nie wolno tak robić, chociażby przez wzgląd na możliwy pożar lasu. Występują też mniejsze urządzenia rąbiące gałęzie do zastosowań domowych. Można ich używać w domowych ogródkach podczas wiosennych prac porządkowych.

Scroll to Top