W celu połączenia ze sobą dwóch, różnych powierzchni, trzeba zastosować odpowiedni system łączenia. Najczęściej wykorzystywany jest klej, ale on łączy je na stałe, a czasem elementy muszą mieć możliwość rozłączenia.
Jak wykorzystać rzep montażowy?
Popularne rzepy możemy znaleźć w obuwiu dziecięcym, gdyż maluchy nie potrafią jeszcze sznurować butów. Także w wielu modelach kurtek sportowych, spotkamy zapięcia na rzep, bo są lekkie i praktyczne. Jednak na tym się nie kończy zastosowanie tego prostego systemu mocowań. W sprzedaży znajdziemy rzepy klasyczne pasmanteryjne, które są niezastąpione w krawiectwie, rzepy jednostronne, dwustronne czy rzepy do wszycia. Świetnie się sprawdzają do zapinania i rozpinania oraz łączenia ze sobą wielu elementów. Jedak najmocniejsze są rzepy montażowe, które na taśmie mają trzonki w kształcie grzybków z białym, akrylowym klejem od zewnętrznej strony. Duża gęstość grzybków powoduje, że rzep zapewnia bardzo mocne łączenie. Jest to rzep przemysłowy, stworzony z myślą o łączeniu metalu, szkła i plastiku o wysokiej i średniej energii powierzchniowej. Rzep montażowy znajduje zastosowanie w przemyśle lotniczym, elektronicznym, medycznym czy wojskowym. Przyda się także przy niektórych konstrukcjach z metalu czy nawet w produkcji mebli. Mogą one być wykorzystywane do użytku wewnętrznego i zewnętrznego oraz wytrzymuje nawet tysiąc cykli otwierania i zamykania. Na jednym centymetrze kwadratowym znajduje się aż sześćdziesiąt pięć grzybków o grubości sześciu milimetrów.
Zastosowanie rzepu do montażu, głównie znajduje się w przemyśle, ponieważ jest jest on nieco grubszy i sztywniejszy od zwykłego rzepu wykorzystywanego w domu czy w odzieży. Rzep tego typu jest sprzedawany na metry lub w formie gotowych kawałków.