Pracownie do nauki biologii

Zawod lekarza, czy też fizykoterapeuty i ratownika medycznego wymaga dobrej znajomości anatomii człowieka. Pierwsze starcie z anatomią mamy natomiast w szkole podstawowej na lekcjach biologii, gdzie zdobywamy pierwszą wiedzę w tej dziedzinie. Warto w tym momencie postawić na jak najdokładniejsze przyswojenie tego tematu, dopóki umysły wydają się być wystarczająco chłonne.

Wykorzystanie praktycznych modeli anatomicznych w szkole

praktyczne szkolne modele anatomiczneW jaki sposób najlepiej poznać anatomie, jeśli nie na przykładzie? Oczywiście nie najdziemy raczej w szkole podstawowej żywego modelu anatomicznego, choć w dawnych czasach występowały tego typu, dziwne praktyki. Można natomiast wykorzystać praktyczne szkolne modele anatomiczne, które w równie ciekawy sposób zobrazują nam ludzki organizm. Na pewno nie raz każdy z nas widział w filmach taki model, a niektórzy szczęśliwcy nawet na swoich zajęciach biologii. Jest to oczywiście sztuczny model przekrojowy człowieka, wykonany najczęściej z plastiku, który obrazuje nam wszystkie wnętrzności. W takim modelu te wnętrzności są całkowicie rozbieralne, dzięki czemu uczniowie mogą dokładnie poznać ich lokalizację, a także wielkość, gdyż mogą każdy narząd wziąć po prostu do ręki. Uczniowie bardzo lubią takie praktyczne pokazy, gdyż umilają nudną lekcję biologii. Do tego badania dowodzą, że tak przyswojona wiedza pozostaje w głowie na dłużej i zostaje w niej nawet w przyszłości.

Jeśli chcemy szkolić dobrych, młodych lekarzy, to proponuję zacząć już od szkoły podstawowej. Dzięki modelom anatomicznym wzbudzimy zainteresowanie młodego pokolenia medycyną i być może dzięki temu zdecydują się oni na wybranie tego zawodu dla siebie. Jest to dość szczególny okres, gdy powinniśmy o tym pomyśleć, gdyż jak wiadomo lekarzy na rynku pracy cały czas brakuje.

Scroll to Top