Porównanie współczynników przewodzenia ciepła

Aby przekonać się, jak dobrym materiałem termoizolacyjnym jest płyta poliuretanowa, warto porównać współczynniki przewodzenia ciepła różnych termoizolacji. Mowa o współczynniku Lambda, który mówi nam o tym, w jakim tempie ciepło będzie przedostawać się przez materiał termoizolacyjny.

Najniższy współczynnik przewodzenia ciepła Lambda

płyty pir - cena zakupuWspółczynnik przewodzenia ciepła Lambda w przypadku wełny skalnej wynosi 0.040. Jest to najwyższy współczynnik ze wszystkim materiałów. To jednak wcale nie oznacza, że najlepszy. Przeciwnie – im współczynnik wyższy, tym gorzej, bo to oznacza, że materiał szybciej będzie przepuszczał ciepło. Właśnie dlatego coraz mniej osób decyduje się na ocieplanie ścian i poddaszy wełną skalną. Jest też styropian EPS, który ma współczynnik Lambda nieco niższy. Wynosi on dokładnie 0.037. Jak widać, wcale nie jest to idealna wartość i pomimo tego, że nadal niektórzy używają styropianu do ocieplania budynków, to robi się to rzadziej niż kiedyś. Jeśli chodzi o płyty pir – cena zakupu, to tutaj wszystko zależy od ich wielkości, grubości, ilości. Płyty te mają najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła, bo wynosi on 0.023. Jak na razie na polskim rynku nie ma innego materiału termoizolacyjnego, który miałby niższy współczynnik przewodzenia Lambda. Zaraz za płytami poliuretanowymi PIR znajduje się polistyren ekstrudowany XPS. Jest to materiał, którego współczynnik wynosi dokładnie 0.035. Wbrew pozorom różnica między pierwszym a drugim miejscem jest bardzo duża.

Wybierając więc pomiędzy różnymi materiałami termoizolacyjnymi, warto zdecydować się jednak na płyty poliuretanowe. Na trzecim miejscu znajduje się jeszcze wełna szklana. W przypadku tego materiału termoizolacyjnego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi dokładnie 0.036. Wybór wydaje się więc być oczywisty.

Scroll to Top