Niestety w obecnych czasach coraz więcej osób, nie zdając sobie często z tego sprawy, jest uzależnionych od środków przeciwbólowych, nasennych oraz uspokajających. Mowa tutaj zarówno o preparatach dostępnych bez recepty, jak i nieco silniejszych lekach wydawanych na receptę lekarską. Zbyt duże i częste dawki mogą stanowić ogromne zagrożenie dla każdej osoby.
Jak poradzić sobie z uzależnieniem od leków?
Niewiele osób jest w stanie samodzielnie wyjść z nałogu – trzeba tutaj jasno podkreślić, że tzw. lekomania również jest nałogiem wymagającym leczenia u psychologa i psychiatry. Dobrze wybrać polecany przez innych ośrodek leczenia uzależnień od leków, w którym rozpocznie się długą terapię. Na początek zwykle polega ona na spotkaniach indywidualnych z terapeutą, z czasem można wprowadzić zajęcia grupowe. W trudnych przypadkach może wymagane być nawet skorzystanie z zamkniętego ośrodka, aby ograniczyć dostęp do leków. Niestety z tego rodzaju uzależnieniem borykają się zarówno bardzo młode osoby, jak i starsze, które zanim jeszcze pojawi się ból od razu po przebudzeniu łykają niemałą dawkę lekarstw, które powinni już dawno odstawić lub ograniczyć ich zażywanie. Pamiętajmy, że poza skutkami ubocznymi wpływającymi na niekontrolowane zachowania, długotrwałe branie leków mocno obciąża naszą wątrobę, co ma negatywny wpływ na cały organizm.
Warto jak najbardziej zwrócić się tutaj o pomoc do specjalistów, którzy dokładnie określą powód uzależnienia oraz rozpoczną pracę z pacjentem. W niektórych przypadkach mogą pomocne okazać się także terapie dla pozostałych członków rodziny, którzy zyskają cenne wskazówki, jak mogą pomóc uzależnionemu w walce z chorobą. Rodzinne terapie będą także pomocne dla samej osoby, która zmaga się z nałogiem.