Warning: Undefined variable $is_cron in /home/srv18160/domains/kujawskibp.pl/public_html/wp-content/plugins/resmushit-image-optimizer/classes/Controller/ProcessController.php on line 42
Pierwsze farmy pv – Kujawski blog podróżniczy – wyjątkowe miejsce dla obieżyświatów

Pierwsze farmy pv

 

Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna (farma pv) o mocy 1 MWp została zbudowana przez Arco Solar w Lugo koło Hesperii w Kalifornii pod koniec 1982 r., a w 1984 r. w Carrizo Plain powstał farma o mocy 5,2 MWp. Obie zostały zlikwidowane, choć Carrizo Plain jest miejscem budowy kilku dużych elektrowni, które są obecnie budowane lub planowane.

Lokalizacje farm pv

obsługa farm pvBudowa i obsługa farm pv jest również ważnym społecznie czynnikiem, generującym nowe miejsca pracy. Kolejny etap nastąpił po zmianach taryf gwarantowanych w 2004 roku w Niemczech, kiedy to wybudowano znaczną ilość elektrowni fotowoltaicznych. Od tego czasu w Niemczech powstało kilkaset instalacji o mocy powyżej 1 MWp, z czego ponad 50 o mocy powyżej 10 MWp. Hiszpania, po wprowadzeniu taryf gwarantowanych w 2008 r., stała się na krótko największym rynkiem, z około 60 farmami pv o mocy powyżej 10 MW, ale zachęty te zostały wycofane. Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Francja, Kanada, Australia i Włochy również stały się ważnymi rynkami, co pokazuje lista elektrowni fotowoltaicznych. Największe obiekty będące w budowie mają moce rzędu setek MWp, a niektóre ponad 1 GWp. Powierzchnia gruntu wymagana do uzyskania pożądanej mocy zależy od lokalizacji, sprawności modułów słonecznych, nachylenia terenu i sposobu montażu. W przypadku instalacji solarnych o stałym nachyleniu, wykorzystujących typowe moduły o sprawności około 15% na poziomym terenie, potrzeba około 1 hektara/MW w tropikach, a w północnej Europie liczba ta wzrasta do ponad 2 hektarów.

Ze względu na dłuższy cień rzucany przez instalację nachyloną pod większym kątem, powierzchnia ta jest zwykle o około 10% większa w przypadku instalacji z regulowanym nachyleniem lub jednoosiowym trackerem i o 20% w przypadku dwuosiowego trackera, choć wartości te różnią się w zależności od szerokości geograficznej i topografii terenu.

 

Scroll to Top