Lakierowanie proszkowe – czy warto?

Powłoka proszkowa jest rodzajem powłoki stosowanym w postaci sypkiego, suchego proszku. Główna różnica między konwencjonalną farbą ciekłą a powłoką proszkową polega na tym, że powłoka proszkowa nie wymaga rozpuszczalnika, aby utrzymać spoiwo i części wypełniacza w ciekłej postaci zawiesiny. Tą metodę zwykle używa się do tworzenia twardych powierzchni, które są twardsze niż te utworzone przez konwencjonalne farby.

Lakierowanie proszkowe, czy tradycyjne?

lakierowanie proszkowe wrocławPowłoka proszkowa jest zazwyczaj nakładana elektrostatycznie, a następnie utwardzana pod wpływem ciepła, aby umożliwić jej przepływ i utworzenie szczelnej warstwy. Ta metoda nadaje się do lakierowania praktycznie wszystkich elementów wykonanych z metalu. Przykładami są elementy produkcji przemysłowej, oznakowania architektoniczne, ogrodzenia metalowe i balustrady, a także elementy stosowane w motoryzacji. Zalety, jakie niesie za sobą lakierowanie proszkowe Wrocław są liczne. Powłoki proszkowe mogą wytwarzać znacznie grubsze warstwy niż konwencjonalne powłoki płynne bez tworzenia nieestetycznych zacieków. Lakier proszkowy do powlekania można poddać recyklingowi, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie prawie 100% zużycia produktu. Kolejną zaletą tego procesu jest to, że linie do malowania proszkowego wytwarzają mniej niebezpiecznych odpadów niż konwencjonalne powłoki płynne. Po za tym, wyposażenie kapitałowe i koszty eksploatacji linii proszkowej są na ogół mniejsze niż w przypadku konwencjonalnych linii farby w postaci cieczy.

Elementy malowane proszkowo mają zazwyczaj mniejszą różnicę wyglądu między powierzchniami malowanymi poziomo i powierzchniami powlekanymi pionowo niż elementy polakierowane tradycyjną płynną farbą. Jest także łatwo osiągnąć szeroki zakres efektów specjalnych, co bywa niemożliwe przy innych procesach powlekania.

Scroll to Top