Warning: Undefined variable $is_cron in /home/srv18160/domains/kujawskibp.pl/public_html/wp-content/plugins/resmushit-image-optimizer/classes/Controller/ProcessController.php on line 42
Komputeryzacja we współczesnych samochodach – Kujawski blog podróżniczy – wyjątkowe miejsce dla obieżyświatów

Komputeryzacja we współczesnych samochodach

Współczesne naprawy samochodów wyglądają trochę inaczej niż dawniej. Okazuje się bowiem, że dużo częściej odwiedzamy zakłady elektryki samochodowej niż tradycyjne warsztaty mechaniczne. Obecnie stwierdzenie co dolega naszemu pojazdowi rozpoczyna się od podłączenia do niego komputera i wykonaniu diagnozy. Elementy mechaniczne psują się znacznie rzadziej.

Sterownik samochodowy centralnym układem w samochodzie

sterowniki samochodoweKażdy współczesny samochód, to tak naprawdę tętniący życiem układ komputerowy. Sterowaniem większości elementów w samochodzie zajmuje się centralny komputer, który łączy ze sobą poszczególne moduły terujące konkretnymi elementami w aucie. Wszystkie sterowniki samochodowe mają zaprogramowane funkcje sterowania autem, a także jego wyposażeniem. To jaką ilość paliwa poda wtryskiwacz zależy od ustawień komputera, to w jaki sposób zmieni bieg automatyczna skrzynia biegów, również jest zaprogramowane w sterowniku. Możemy nawet zmienić charakterystykę mocy auta podłączając je do komputera i przeprogramowując poszczególne układy. Jak widzimy w przypadku samochodów bardziej przydałby się nam informatyk niż mechanik i jest to po części prawda. Wprawdzie nadal trzeba odpowiednio serwisować elementy mechaniczne, jednak warto mieć na podorędziu specjalistę od sterowników samochodowych, który będzie w stanie wykryć i zidentyfikować awarię w naszym aucie. Większość tych awarii jest oczywiście związana z elektryką, na przykład przepalone lub źle działające czujniki są najczęściej spotykaną usterką.

Mechanicy załamują przy takich samochodach ręce i dopiero ci lepsi, którzy znają się na elektryce są w stanie pomóc. Obserwuje się także częstą współpracę pomiędzy warsztatami elektrycznymi i mechanicznymi, którzy wspólnie przeprowadzają diagnozę naszego samochodu aby ustalić przyczynę powstałej awarii.

Scroll to Top