Jaka jest cena badania na boreliozę?

 

Na objawach różnych chorób, najlepiej się znają specjaliści, czyli lekarze. Jednakże są oni tylko ludźmi i również mogą się pomylić, tym bardziej, że wiele chorób wykazuje zbieżne symptomy. Jedną z takich chorób jest borelioza.

Jak rozpoznać boreliozę?

cena badania na boreliozęDopóki nie zaczęto dużo mówić na temat kleszczy, to niewiele osób słyszało o boreliozie, ponieważ to właśnie te małe pajęczaki są jej nosicielami. Jest to choroba zakaźna, na którą każdego roku zapadają dziesiątki tysięcy ludzi. Jest ona uważana za bardzo przebiegłą, gdyż w wielu przypadkach nie daje o sobie znać przez wiele miesięcy. Bywa, że typowe objawy pojawiają się od razu, ale bywa też tak, że są one znikome, a dodatkowo identyczne jak w przypadku przeziębienia czy grypy. Błędna diagnoza może się okazać dramatyczna dla pacjenta, ponieważ tylko wcześnie rozpoznana choroba i wdrożone właściwe leczenie, daje szanse na całkowite wyleczenie bez komplikacji. Trzeba wiedzieć, że głównym sprawcą tejże choroby jest kleszcz, który nosi w sobie bakterie ją wywołujące. Jeżeli wiemy lub też podejrzewamy, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza, to nie warto zwlekać, tylko od razu udać się do lekarza. Cena badania na boreliozę wynosi około sto dwadzieścia – sto czterdzieści złotych, ale można je tez wykonać bezpłatnie. W tym celu należy się udać do lekarza po skierowanie na badanie, które można wykonać bezpłatnie w dowolnym punkcie diagnostycznym, gdyż jest ono refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednakże obejmuje to tylko osoby ubezpieczone.

Każdego roku jest wykonywanych kilkadziesiąt tysięcy badań na wykrycie boreliozy, ponieważ bardzo często dochodzi do ukąszeń przez kleszcze. Ze względu na specyfikę objawów tej choroby, warto wykonywać je zawsze, kiedy ukąsił lub mógł ukąsić nas ten mały pajęczak.

 

Scroll to Top