Produkcja elementów stalowych jest wymagającym zadaniem. Kluczowym zagadnieniem jest bowiem zapewnienie ich dokładnych wymiarów zgodnych z dokumentacją. Kolejnym ważnym czynnikiem określającym ogólną jakość jest sposób obróbki powierzchni. Ta powinna być idealnie wykończona tak żeby element pasował do zastosowania docelowego. Oprócz tego przedmioty, które mają być stosowane na zewnątrz powinny być odporne na oddziaływania środowiskowe.
Zalety malowania proszkowego
Można tutaj wymienić chociażby promieniowanie słoneczne, opady czy wahania temperatur. Właśnie po to stosuje się między innymi szybkie malowanie proszkowe na śląsku, gdzie funkcjonuje wiele fabryk zajmujących się wytwarzaniem elementów stalowych. Proces ten ma za zadanie chronić strukturę materiału przed jej degradacją. W tym celu na element nanoszona jest farba w postaci proszku. Następnym krokiem jest jej utwardzenie w specjalnym piecu, gdzie temperatura osiąga kilkaset stopni Celsjusza. Warto wspomnieć, że proces malowania proszkowego może być zastosowany do różnych materiałów. Należy tutaj wymienić chociażby: stal, aluminium, żeliwo czy nawet szkło. Jeśli chodzi o powodzenie całego przedsięwzięcia to kluczowym zagadnieniem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Mowa przede wszystkim o jej wyrównaniu, a także odtłuszczeniu. Należy wspomnieć, że w zależności od wielkości elementu, który ma być obrobiony konieczne jest zastosowanie odpowiedniej komory lakierniczej.
W niektórych przypadkach może się okazać, że zdecydowanie korzystniej jest nawiązać współpracę z podwykonawcą, który będzie w stanie obrobić poszczególne elementy za ułamek ceny budowy komory odpowiednich gabarytów. Jak widać w chwili obecnej powszechnie stosowane są procesy mające na celu zwiększenie odporności poszczególnych elementów. Dodatkowo sama obróbka pozwala również zwiększyć walory estetyczne.