Jak legalnie zatrudnić obcokrajowca?

 

Coraz większa liczba polskich przedsiębiorców zastanawia się nad zatrudnieniem obcokrajowców, w tym głównie obywateli Ukrainy. Niestety największą przeszkodą jest dla nich organizacja ich przyjazdu i załatwienie wszystkich formalności związanych z uzyskaniem pozwoleń na pobyt i pracę w kraju. Wiele osób z tego powodu rezygnuje z zatrudnienia obcokrajowców.

Legalizacja zatrudnienia obcokrajowca

legalizacja pracy obcokrajowcówNa szczęście zawsze można takie kwestie powierzyć firmom zewnętrznym, które specjalizują się w sprowadzaniu wykwalifikowanych pracowników z zagranicy lub też proponują tzw. leasing pracowników. Samodzielna legalizacja pracy obcokrajowców jest czasochłonna i skomplikowana, ponieważ należy załatwić wiele kwestii zarówno w polskich, jak i zagranicznych urzędach. Poza tym nigdy nie wiemy kiedy otrzymamy stosowne zezwolenie na sprowadzenie obywateli Ukrainy do Polski. Z kolei współpracując z agencją pracy można w ciągu chwili zyskać dodatkowych doświadczonych pracowników i zatrudnić ich jedynie na określony czas – bez zbędnej papierologii. Kwestia legalności zatrudnienia i pobytu w Polsce leży całkowicie po stronie agencji. Pracodawca podpisuje bowiem umowę z właścicielem agencji a nie za każdym pracownikiem osobno. Jest to bardzo wygodna opcja w sytuacji, gdy brakuje nam grupy pracowników lub chcemy nadgonić otrzymane zlecenia. Najczęściej agencje pracy tymczasowej dysponują pracownikami fizycznymi.

Obywatele Ukrainy mają doświadczenie w pracy w branży budowlanej, remontowo – wykończeniowej, produkcyjnej, spożywczej i magazynowej. Pracownicy z zagranicy są zawsze chętni do nauki oraz pracy także w soboty. Do tego ich stawki są porównywalne do polskich pracowników. Warto więc spotkać się z przedstawicielem lokalnej agencji by ustalić szczegóły współpracy krótko- lub długoterminowej.

 

Scroll to Top