Intrastat – o trudnościach związanych z deklaracjami

Choć wielu przedsiębiorców boi się papierkowej roboty, tak z powodu obrotu pieniądza, przedstawiciele firm są zobligowani do uzupełniania dokumentacji na bieżąco. Intrastat to fundamentalny system dla działania transakcji międzypaństwowej. Został wprowadzony do Polski równolegle z momentem jej przystąpienia do Unii. Na czym polegają trudności w sporządzaniu treści?

Intrastat – odpowiedzialność wynikająca z deklaracji

intrastat deklaracjaHasło „Intrastat” może nie budzić powszechnych skojarzeń, jednak w rzeczywistości jest to baza statystyczna, która służy jako nośnik informacji handlowych na terenie Unii Europejskiej. Jej głównym celem jest dostarczanie statystycznej obszernej wiedzy dotyczącej transakcji, które są przeprowadzane pomiędzy państwami wewnątrzwspólnotowymi. Nie każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do uzupełniania dokumentacji. Kluczowym czynnikiem jest wartość towarów, którymi jest objęty handel. Systemem wprowadzonym do regulacji finansowej na terenie Unii jest Intrastat Deklaracja w praktyce posiada dwa rodzaje – jest albo eksportowa oraz importowa. Problemem dla przedsiębiorcy może być szczegółowość treści, którą zapewnić przedstawiciel firmy. Brak wywiązania się z obowiązku może wiązać się z wysoką karą finansową, którą zostanie obarczony właściciel działalności. Organem odpowiedzialnym za ocenę jest urząd celny. Ponadto, urząd posiada możliwość sprowadzenia innej formy odpowiedzialności, czyli zgłoszenia firmy do służb celnych, które określą konsekwencje wynikające z zaniedbania. Korzystna dla przedsiębiorcy może się okazać odpowiednia agencja celna, która może pomóc nie tylko w rozmowie z urzędem, ale i samym procesem uzupełnienia dokumentacji.

Podsumowując, prowadzenie większej działalności gospodarczej na terenie Unii wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Aby cieszyć się uznaniem na rynku, należy być dokładnym i w szczegółowy sposób tworzyć sprawozdanie Intrastat. Nie każdy będzie odpowiednią osobą, która zagwarantuje firmie sukces i dlatego należy zwrócić uwagę na detale, które towarzyszą opisowi prowadzonej wymiany handlowej.

Scroll to Top