Ile kosztuje badanie osadów?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że odpady, które powstają po oczyszczaniu ścieków, mogą być wykorzystywane w celach rolniczych. Mogą być one wykorzystywane w formie nowoczesnych nawozów. Aby jednak tak było, trzeba mieć stuprocentową pewność, że są one pozbawione metali ciężkich.

Po co badać osady ściekowe?

badanie osadów ściekowychPo oczyszczaniu ścieków, powstają zazwyczaj bardzo duże ilości osadów. Dotyczy to zarówno, gdy mowa o działalności kanalizacji, jak też po oszczysznaiu w przyadomwoych ocysczlanich ściekó. Jak się jednak okazuje, tego rodzaju osady mogą jednak spełniać bardzo pozytywne funkcje. Mogą być one bowiem wykorzystywane w formie nawozów, niezwykle skutecznych przede wszystkim w nawożeniu upraw. Aby tak jednak było, należy wcześniej przeprowadzić badanie osadów ściekowych. Wynika to z faktu, że w osadach po ściekowych powstają bardzo duże ilości bardzo szkodliwych metali ciężkich, które mogą wraz ze spożywanymi roślinami dostawać się do organizmu człowieka, powodując w nim poważne spustoszenie. Dlatego też, chcą wykorzystywać osady po ściekowe w formie nawozów, trzeba zawsze przeprowadzać odpowiednie badania. Jest to jedyny sposób aby  mieć stuprocentową pewność, że wykorzystywanie osadów w formie nawozów będzie  w pełni bezpieczne i przyniesie oczekiwane rezultaty. W przypadku, gdy okaże się, że osady, które chcemy wykorzystywać są pełne metali ciężkich, wystarczy wykonać prosty zabieg ich uzdatniania. 

W obecnym czasie bardzo popularne stało się wykorzystywanie osadów ściekowych jako nawozów. Aby było to jednak możliwe, należy się upewnić, że osady te są pełni bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Pomóc w ustaleniu tego moga profesjonalne badania, które pozwolą na przykład w wykryciu obecności niezwykle szkodliwych metali ciężkich.

Scroll to Top