Obecnie w każdym budynku zawarte są instalacje, które zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo osobom przebywającym w danym obiekcie. Do takich instalacji zaliczyć można między innymi: ogrzewanie, wentylację, wodociągi, kanalizację czy elektrykę. Ze względu na rozwój technologiczny oraz coraz większą liczbę odbiorników podłączonych do sieci ta ostatnia zyskuje sporo na znaczeniu.
Połączenia elektryczne realizowane przy pomocy puszek
Właśnie dlatego każda instalacja elektryczna powinna być zrealizowana w oparciu o standardy i dobrą praktykę. Podstawowym elementem instalacji elektrycznej jest okablowanie wraz z asortymentem towarzyszącym. W budynkach często zachodzi konieczność rozgałęziania czy łączenia przewodów. Może być to zrealizowane przy pomocy dedykowanych rozwiązań, które zapewniają niezawodność działania a także ochronę przed zanieczyszczeniami. Takim elementem jest puszka instalacyjna, której budowa jest uzależniona od miejsca zastosowania. W przypadku obiektów mieszkalnych obudowa puszki często wykonana jest z tworzywa, a połączenie przewodów realizowane jest w jej wnętrzu. W niektórych aplikacjach, gdzie wymagany jest wyższy stopień ochrony wnętrze zalewane jest specjalną żywicą. Niemniej jednak puszki instalacyjne często wykorzystywane są również w innych obiektach oraz systemach. Można jest spotkać chociażby w systemach sygnalizacji pożaru, gdzie pełnią podobną funkcję.
W tym przypadku jednak muszą one spełniać dodatkowe wymagania oraz posiadać stosowne dokumenty potwierdzające ich skuteczność w warunkach zagrożenia pożarem. System przeciwpożarowy musi być bowiem niezawodny. Dzięki niemu możliwa jest bezpieczna ewakuacja osób z obszaru zagrożonego pożarem. Właśnie dlatego wszystkie elementy składowe muszą posiadać jak najlepsze parametry oraz cechować się wysokim stopniem niezawodności.