Dodatki do mieszanki betonowej

Układanie betonu to bardzo ważny proces, który wpłynie dość mocno na jego dalsze właściwości po stwardnieniu. Aby beton miał takie parametry jakie chcemy często modyfikuje się go przy użyciu dodatków chemicznych, które mogą bardzo mocno wpłynąć na jego dalsze właściwości, a także często właściwości samej mieszanki przed stwardnieniem.

Spowalniacze do betonów to dość popularne środki chemiczne

spowalniacz do betonuSam beton to mieszanka piasku, kruszywa grubego, cementu i wody. Tak w skrócie można opisać z czego składa się beton. Oczywiście to bardzo uproszczony opis, ponieważ w profesjonalnych betoniarniach praktycznie nie można się obejść bez dodatkowych środków chemicznych, które wpływają na mieszankę betonową. Dodatki są bardzo zróżnicowane i używa się ich w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Są wśród nich dodatki, które spulchniają beton, uszczelniają go, sprawiają, że nie potrzebuje tak dużo wody, a także takie, które wpływają na czas wiązania mieszanki. Najpopularniejszy z tych dodatków to spowalniacz do betonu który opóźnia wiązanie mieszanki betonowej. Po co go się stosuje? Właśnie w celu opóźnienia twardnienia betonu. To bardzo popularny środek, stosowany tam, gdzie chcemy, aby urabialność mieszanki była jak najdłuższa, na przykład w celu konieczności jej właściwego ułożenia w skomplikowanym szalunku, które trwa dłużej niż normalnie. Bez tego dodatku byłby to bardzo trudny proces i wyścig z czasem.

Stosowanie dodatków jest bardzo popularne, ponieważ niewielka ich ilość bardzo mocno wpływa na naszą mieszankę betonową. Oczywiście takie dodatki też trochę kosztują, ale klienci płacą za nie wiedząc, że to przynosi efekt i to wyczuwalny. Często stosuje się oprócz spowalniaczy także plastyfikatory oraz dodatek mrozoodporny na zimę.

Scroll to Top