Czy warto wykonywać badania nieniszczące maszyn?

 

Celem badań nieniszczących jest sprawne wykrywanie ewentualnych usterek maszyn. Dzięki badaniom można im w porę zapobiec i uniknąć kosztownych przestojów w przedsiębiorstwie. Metody badań nieniszczących ciągle się rozwijają, aby był jeszcze bardziej skuteczne i efektywne.

Rodzaje badań nieniszczących

opłacalne badania nieniszcząceW zakładach produkcyjnych nie ma mowy o postojach, ponieważ powodują one starty finansowe w przedsiębiorstwie. Poprzez przestoje dochodzi do opóźnień w produkcji i istnieje ryzyko, że klient zrezygnuje z dalszej współpracy. Firmy produkcyjne nie mogą pozwolić sobie na tego typu sytuacje, dlatego tak ważna jest bezawaryjna praca maszyn. Aby maszyny działały bez zarzutu konieczna jest ich ciągła diagnostyka. Opłacalne badania nieniszczące pomagają w uniknięciu poważnych awarii maszyn. Dzięki nieinwazyjnym badaniom można w porę wykryć możliwą usterkę. Badania nieniszczące nie mają negatywnego wpływu na pracę maszyn, zatem są badaniami bezpiecznymi. Dzięki badaniom nieniszczącym można wykryć wszelkie odchylenia od normy w budowie elementów maszyn, wszelkie nieciągłości w budowie, pęknięcia, odgięcia czy miany porowatości. Dzięki temu można w porę wymienić uszkodzony element, nie dopuszczając do wystąpienia awarii maszyny. Istnieje wiele metod badań nieniszczących. Należy do nich badanie wizualne, endoskopowe, penetracyjne, magnetyczno-proszkowe, ultradźwiękowe, prądami wirowymi, oraz radiografia przemysłowa.

Powszechnie stosowane badania nieniszczące cieszy się szerokim zastosowaniem wynikającym z konieczności nieustannej diagnostyki maszyn, utrzymania bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, ale również niezawodności oraz sprawności technicznej na najwyższym poziomie. W związku z powyższym rzetelne przeprowadzanie badań jest niezwykle potrzebne.

 

Scroll to Top