Chciałbyś zabezpieczyć się przed pożarem, ale nie wiesz jaką gaśnicę wybrać? Pożary zdarzają się często. Powstają z różnych przyczyn i w zależności od prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru z konkretnego źródła powinniśmy kierować się wyborem gaśnicy. Inny rodzaj gaśnic powinien znaleźć się w fabryce metalu, a inny w fabryce elementów drewnianych. Gaśnica proszkowa jest najbardziej uniwersalną.
Uniwersalna gaśnica proszkowa
Ten typ gaśnicy jest jedną z najczęściej zakupowanych ze względu na swoją uniwersalność. Najczęściej składa się z fosforanu sodu lub węglan. Proszek ten wyrzucany jest za pomocą sprężonego powietrza (dwutlenku węgla, lub azotu). Po naciśnięciu dźwigni gaśnicy następuje otwarcie zaworu cylindra, co skutkuje rozprężeniem się gazu powodując wyrzut proszku na zewnątrz. Niewskazane jest używanie jej do gaszenia płonących, pozostających w ruchu maszyn i urządzeń ze względu na możliwość zatarcia mechanizmów. Niewskazane jest także używanie jej w celu gaszenia płonących tłuszczy i olejów. Proszek zawarty w gaśnicy odcina dopływ tlenu i poprzez pienienie się tłumi płomienie ognia. Standardowe Gaśnice proszkowe przede wszystkim nadają się do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych, których napięcie sięga max 1000V. Choć na rynku znajdziemy i takie, które dostosowane są do gaszenia urządzeń o wyższym napięciu. Najlepiej się sprawdzają przy gaszeniu pożaru z bliska, nieco ponad 1m. Użycie gaśnicy nie powoduje zniszczeń, ale proszek po ugaszeniu ciężko usunąć.
Pamiętajmy również o rozmieszczeniu i lokalizacji gaśnic. Jeśli zakupujemy je do firmy powinniśmy się kierować wytycznymi w ustawach prawnych. Ponadto pracodawca jest zobowiązany dopilnować, by gaśnica miała atest i co najmniej raz w roku powinna przejść przegląd oraz legalizację. Warto w tym celu skontaktować się ze specjalistą w branży BHP.